Kawa pobudza — dlaczego tak się dzieje?
Kawa to jeden z najczęściej spożywanych napojów przez dorosłych, niezależnie od pory dnia czy roku. Napój ten, przygotowany w odpowiedni sposób, może umilić każdą chwilę. Jego regularne spożywanie ma pozytywny wpływ na organizm i jego poprawne funkcjonowanie, oczywiście pod warunkiem zachowania umiaru w dostarczanej dawce kofeiny dziennie. Jedną z zalet picia kawy jest pobudzenie do działania. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury i życzymy miłego czytania!
Jaki rodzaj kawy pobudza najbardziej?
Z pewnością każdy kawosz doskonale zna podział kaw ze względu na gatunki. Na rynku można znaleźć zarówno Arabikę, jak i Robustę, które różnią się przede wszystkim pochodzeniem oraz mocą. Kawy, w których składzie znajdziemy wyłącznie ziarna Robusty znacznie lepiej pobudzają i dodają więcej energii niż w przypadku Arabiki. Ponadto jest ona intensywniejsza w smaku, a także wyróżnia się większą goryczą, co nie wszystkim odpowiada, ponieważ wielu jest miłośników słodkawego posmaku kawy. Z tego względu warto wybierać wariant, który idealnie trafia w nasz gust i jest najlepiej odczuwany przez kubki smakowe.
Jak dokładnie działa kawa?
Warto poznać dokładnie działanie kawy, której najważniejszym składnikiem jest kofeina. To właśnie ona przeciwdziała negatywnemu wpływowi adenozyny, którym nazywany jest ubocznym produktem powstającym w czasie pracy mózgu. To on odpowiada za uczucie zmęczenia, rozbicia, rozdrażnienia czy nadmiernej senności. Zawarta w kawie kofeina blokuje receptory adenozyny, jednocześnie przedłużając działanie adrenaliny. W efekcie nasz organizm jest znacznie lepiej dotleniony, a także zwiększa się ilość wchłanianych składników odżywczych dostarczanych do mięśni i mózgu. Ponadto spożywanie kawy polepsza pamięć krótkotrwałą i zdolności kognitywne oraz przyspiesza procesy myślowe. Co więcej, kofeina stymuluje produkcję adrenaliny oraz zwiększa poziom dopaminy, serotoniny i acetylocholiny. To właśnie z tego względu kawa niejednokrotnie dużo bardziej pobudza do działania niż poranny budzik.
Zawartość kofeiny w kawie nie bez znaczenia
W przypadku większości ziaren kawowych kofeina oscyluje na podobnym poziomie. Jednak ważną kwestią jest jej uwolnienie podczas przyrządzania napoju z zachowaniem zasady – im dłużej ziarna kawy będą mieć kontakt z wodą, tym więcej kofeiny znajdzie się w przygotowanym naparze. Do napojów zawierających największą dawkę kofeiny należy kawa z aeropressu, french pressu oraz przygotowana w ekspresie przelewowym. Ponadto ciekawostką jest fakt, że największą zawartość kofeiny, która najbardziej pobudza, ma kawa parzona na zimno, znana jako cold brew. W jej przypadku wykorzystuje się wielogodzinne namaczanie ziaren w wodzie, a po wypiciu gotowego napoju możemy odczuwać pobudzenie przez długi czas.
Jak prawidłowo przygotować pobudzającą kawę?
Sposób przygotowywania kawy zależy przede wszystkim od posiadanego sprzętu i akcesoriów. Aby przyrządzony napój pobudzał do działania, warto wykorzystać ekspres do kawy do zaparzenia podwójnego espresso, które dodaje najwięcej energii. Jeśli nie dysponujemy tego rodzaju urządzeniem, można wykorzystać prostą kawiarkę lub klasyczny czajnik do zagotowania wody, którą zalejemy kawę. Jednak w tej sytuacji warto pamiętać o tym, że jej temperatura nie może być zbyt wysoka, gdyż wtedy otrzymamy mocny napar, który zostanie zdominowany przez nieprzyjemny posmak goryczy. Zatem woda idealna do zaparzenia kawy powinna mieć nie więcej niż 90 stopni Celsjusza.
Pozytywne właściwości kawy
Kawa może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i poprawne funkcjonowanie całego organizmu, dlatego jest tak popularna na całym świecie wśród osób w każdym wieku. Przede wszystkim jej ziarna zawierają w swoim składzie polifenole, związki o właściwościach przeciwutleniających, które odpowiadają za niwelowanie wolnych rodników i usuwanie ich z organizmu. Takie działanie opóźnia procesy starzenia, a także zapobiega chorobom krążenia czy też niektórym nowotworom. Ponadto kawa działa pobudzająco, podnosi ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca, dzięki czemu organizm staje się znacznie lepiej dotleniony. W efekcie możemy odczuwać lepszą koncentrację, skupienie i zmniejszenie uczucia zmęczenia. Dodatkowo regularne picie kawy przyspiesza trawienie i tempo przemiany materii, a także chroni przed występowaniem alergii, zwiększając wydzielanie histaminy. Badania udowodniły, że napój ten spożywany każdego dnia może również zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona, Alzheimera i cukrzycy.
Picie kawy – zachowaj umiar!
Jednak jak w każdej dziedzinie życia, tak i w piciu kawy również warto zachować umiar, aby nie szkodziła ona organizmowi. Przede wszystkim liczy się optymalna ilość kofeiny spożywanej w ciągu dnia, której bezpieczna dawka określana jest na poziomie 100-300 mg dziennie. Jest to nieszkodliwa ilość dla zdrowych i dorosłych osób. Jej przedawkowanie może być toksyczne dla organizmu, a także w dłuższej perspektywie doprowadzić do wypłukiwania się wapnia i magnezu oraz jednocześnie ich niedoboru, pogorszenia nastroju, ogólnego rozdrażnienia, odwodnienia, podrażnienia żołądka czy zaburzenia trawienia. Ponadto mocna kawa wypita tuż przed snem może powodować trudności w zasypianiu. Warto także wiedzieć, że kofeina należy do uzależniających alkaloidów, przez co w pewnym momencie organizm może przestać być na nią wrażliwy i tym samym potrzebować coraz większych dawek.
Senność po kawie – kiedy może zwiększyć uczucie zmęczenia?
U niektórych może pojawić się jeszcze większa senność po spożyciu kawy – jak to możliwe? Dzieje się tak u osób, które mają przewagę receptorów adenozynowych, które pobudzają, a kofeina, blokując ich działanie, może ograniczać ich aktywujący wpływ na funkcjonowanie mózgu. W efekcie możemy odczuwać senność i uczucie znużenia po wypiciu filiżanki kawy. Ponadto takie same rezultaty mogą pojawić się w przypadku osób uzależnionych od kofeiny, których organizm jest przyzwyczajony do stale dostarczanych jej dawek, przez co uczucie zmęczenia nie jest redukowane.