Jeśli lubisz pić kawę, z pewnością nie raz zdarzyło Ci się zaparzyć sobie więcej, niż jedną filiżankę dziennie. Kawa pobudza do działania, dostarcza do organizmu różne minerały, jednak uważa się, że wypłukuje także magnez. Postanowiliśmy sprawdzić to, czy rzeczywiście kawa wypłukuje magnez oraz, czy oznacza to, że nie powinno się jej pić. Poniżej przedstawiamy nasze wnioski.
Czym tak w ogóle jest magnez i jaką ma rolę w organizmie?
Jeśli ktoś twierdzi, że kawa wypłukuje magnez, powinien być w stanie także powiedzieć, dlaczego jego obecność w organizmie jest ważna. Za co w takim razie odpowiada ten minerał? Magnez to jeden z podstawowych składników mineralnych, które powinny znajdować się w ludzkiej diecie. Pierwiastek pełni w organizmie wiele funkcji, stanowiąc np. składnik budulcowy kości i zębów.
Uczestniczy także w procesie syntezy białka, procesach termoregulacji, regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Oczywiście to tylko kilka funkcji magnezu, których jest znacznie więcej. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego jego niedobory są łatwo zauważalne.
Efekt takiego stanu to np. drgające powieki, problemy z koncentracją i skurcze ciała. Mężczyźni i kobiety mają różne zapotrzebowanie na magnez. Średnio mężczyźni potrzebują 350 mg, a kobiety 270 mg dziennie. U kobiet w ciąży wskaźnik znacznie wzrasta. Skoro wiesz już, jakie jest znaczenie tego pierwiastka dla Twojego organizmu, warto sprawdzić, czy kawa wypłukuje magnez, czy nie.
Skąd przekonanie, że kawa wypłukuje magnez?
Istnieje wiele przekonań na temat kawy, a to, że wypłukuje ona magnez to tylko jedno z nich. Ludzie od zawsze dzielą się ze sobą swoimi spostrzeżeniami, przez co czasami nieprawdziwe opinie są powielane przez wiele pokoleń i ukorzeniają się w postępowaniu ludzi w danym regionie.
Dlatego też ludzie zachowują się w określony sposób, używają określonego słownictwa, wierzą w dane przepowiednie, zabobony itd. Mity są bardzo powszechnie i niewątpliwie można wskazać kilka, które dotyczą kawy. Czy jednak to, że kawa wypłukuje magnez jest mitem, czy faktem?
Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?
W swoim życiu możesz spotkać osoby, które zajmują się profesjonalnie zdrowym odżywianiem, które stwierdzą, że kawa wypłukuje magnez z organizmu. Potwierdzają to także badania naukowe, ponieważ jest to prawda. Kawa wypłukuje magnez z organizmu. Takie stwierdzenie może sprawić, że wiele osób od razu przestanie pić kawę, czym bardziej sobie zaszkodzą, niż pomogą.
Kluczowe znaczenie mają bowiem proporcje ilości wypłukanych przez kawę składników i tych dostarczonych. Co wypłukuje kawa z organizmu? Wbrew pozorom nie tylko magnez, ale także wapń. Wypijając 3 filiżanki kawy, dostarczysz do organizmu 300 mg kofeiny, wypłukując tym samym ok. 4 mg magnezu i 1 mg wapnia.
Już na tym etapie można stwierdzić, że choć kawa wypłukuje magnez, to tylko nieznaczne jego ilości. Warto dodać, że w jednej filiżance kawy znaleźć można ok. 7 mg magnezu, które są zarazem dostarczane do organizmu. Oznacza to, że wypijając te 3 filiżanki kawy, wypłukujesz 4 mg magnezu, równocześnie dostarczając do organizmu 21 mg tego pierwiastka. Bilans jest więc dodatni i wynosi 17 mg.
Czy warto pić kawę, skoro wypłukuje ona magnez?
To, co wypłukuje kawa, to tak naprawdę bardzo małe ilości magnezu, dlatego nie ma powodu, żeby przestawać delektować się swoim ulubionym trunkiem. Co więcej, kawa dostarcza do organizmu więcej magnezu, niż go wypłukuje, więc pijąc kawę, dbasz nawet o swoje dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.
Ilość magnezu w kawie jest różna, dlatego warto zaopatrzyć się w wysokiej jakości kawę znanych producentów, która ma bardzo dobre właściwości, a do tego oferuje rewelacyjny aromat i smak. Warto także dodać, że kawa to nie jedyne, co wypłukuje magnez z organizmu. Odpowiada także za to np. alkohol, który nie tylko powoduje utratę magnezu, ale także zaburza jego wchłanianie i zwiększa użycie.
Jeśli w danym posiłku będzie znajdować się zbyt duża ilość wapnia, również wpłynie to na redukcję ilości magnezu we krwi. Wypłukiwanie magnezu z organizmu ma miejsce także na skutek permanentnego stresu, na który narażony jest człowiek. Okazuje się więc, że kawa w takim porównaniu wypada bardzo dobrze, jako napój, którego wypicie skutkuje dodatnim bilansem magnezu, a nie jego redukcją.
Kawa, a magnez - czy jakość kawy ma znaczenie?
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego wpisu nie obawiasz się już, że wypijając kawę, usuniesz duże ilości magnezu ze swojego organizmu. Możesz spokojnie pić zarówno droższą, jak i tańszą kawę oraz zaparzać ją na różne sposoby. Zachęcamy jednak do wyboru wysokiej jakości kaw, dzięki którym poznasz zupełnie inny smak i aromat.
Takie kawy znajdziesz np. w sklepie proficafe.pl, oferującym produkty marek Pera, Lavazza, Illy i wielu innych. Wysokiej jakości kawę najlepiej przygotować w profesjonalnym ekspresie, który zapewni odpowiednią grubość zmielenia kawy oraz pożądaną temperaturę i czas parzenia, co pozwoli Ci w prosty sposób przyrządzić prawdziwe dzieło sztuki. Przykładowym produktem wartym uwagi jest ekspres do użytku domowego Jura Z10 z inteligentnym młynkiem P.R.G.