Asortyment Moje zakupy
 • Kawa a podniesiony cukier we krwi - wszystko co musisz wiedzieć.

  Kawa a podniesiony cukier we krwi - wszystko co musisz wiedzieć.

  Kawa to popularny napój, wypijany przez miliony Polaków każdego dnia. Pobudza ona do działania o poranku, dodaje energii wieczorem, dostarcza magnez do organizmu i jest po prostu bardzo smaczna. O kawie można powiedzieć wiele dobrego, jednak z pewnością każdy usłyszał w swoim życiu choć jedną informację na temat szkodliwego wpływu kawy na zdrowie. Jedno z takich stwierdzeń sugeruje, że kawa podnosi cukier. Sprawdzamy więc, czy poziom cukru we krwi po wypiciu kawy rośnie, nie zmienia się, a może maleje?

  Jakie są popularne produkty podnoszące cukier we krwi?

  Na początku warto wyjaśnić, że na poziom cukru we krwi wpływa wiele czynników i nie jest to wyłącznie spożywanie określonych produktów. Do takich czynników zalicza się m.in. ilość aktywności fizycznej w ciągu dnia, ilość płynów wypijanych w ciągu doby czy rodzaje zażywanych leków. Na poziom cukru we krwi wpływa także wiek, choroba, stres i, w przypadku kobiet, cykl miesiączkowy.

  Jeśli chodzi o produkty podnoszące cukier we krwi, oczywiście lista jest bardzo długa. Znaleźć na niej można wiele artykułów, zawierających cukier, jak słodycze, owoce, napoje słodzone czy alkohol. Poziom cukru we krwi zwiększają także niektóre warzywa, jak np. bób, groch, groszek zielony czy ziemniaki. Czy kawa podnosi cukier?

  Czy po kawie rośnie cukier we krwi?

  Kawa sama w sobie nie podnosi poziomu cukru, ani glukozy we krwi, jednak nie do końca oznacza to, że można ją pić bez obawy o wzrost tego poziomu. Kawa zawiera bowiem kofeinę, która może osłabiać wrażliwość organizmu na insulinę, która reguluje to, ile cukru z pokarmu dostanie się do Twoich komórek.

  Zmniejszona wrażliwość na insulinę sprawi, że komórki będą pochłaniały większą ilość cukru, niż powinny, czego skutkiem będzie zwiększony poziom cukru we krwi. Czy po kawie rośnie cukier? Pośrednio oznacza to, że tak. Warto jednak dodać, że nie jest to jednoznaczna i zawsze występująca reguła, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na kawę/kofeinę.

  Może się okazać, że w Twoim przypadku cukier nie wzrośnie po wypiciu filiżanki kawy, a może być tak, że wzrośnie. Dlatego też warto przeprowadzić test, polegający na zmierzeniu poziomu cukru przed i po wypiciu kawy. Oczywiście nie można w tym czasie spożywać innych posiłków, ponieważ cukier może wzrosnąć także wskutek dostarczenia do organizmu zawartych w nich związków.

  Jaką kawę pić, żeby zmniejszyć ryzyko zwiększenia się poziomu cukru?

  Na początku warto wyjaśnić coś bardzo ważnego. O ile zwykła, czysta kawa może nie wpłynąć na poziom cukru we krwi, to kawa słodzona już w oczywisty sposób go podniesie. Czy kawa z mlekiem podnosi cukier? Również w tym wypadku, odpowiedź brzmi tak.

  Mleko, cukier i wszelkie inne dodatki podnoszą poziom cukru, dlatego cukrzycy zdecydowanie nie powinni stosować takich urozmaiceń w swoich kawach. Rozwiązaniem będzie natomiast mała ilość czystej kawy. Jaka powinna to być kawa?

  Najlepiej, żeby była to wysokiej jakości kawa, ponieważ oferuje ona bogactwo aromatów i niepowtarzalny smak, który sam w sobie będzie dużą przyjemnością. Inną opcją jest kawa bezkofeinowa, która, choć nie smakuje tak dobrze, jak świeżo zmielona, jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż brak kawy.

  Jak kawa wpływa na cukrzycę? Kawa, a zapobieganie cukrzycy

  Skoro poziom cukru we krwi po wypiciu kawy może się zwiększyć, czy oznacza to, że kawa może spowodować cukrzycę? Odpowiedź brzmi: nie! Co więcej, kawa może nawet zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 za sprawą obecnych w niej minerałów i antyoksydantów.

  Potwierdzają to badania naukowe, w których przeprowadzano testy, polegające na badaniu zależności między wypijaniem danej ilości kawy dziennie, a zachorowaniem na cukrzycę. Warto dodać, że taki wpływ na zdrowie ma jedynie bardzo dobra kawa, która posiada niezbędne mikroelementy i antyoksydanty.

  Musi to być kawa świeżo palona przed zapakowaniem, produkowana przez cenione, zaufane marki. Kupując taką kawę, możesz liczyć na jej pozytywny wpływ na Twoje zdrowie. Dodatkowo zyskujesz świetny, głęboki smak oraz jedyny w swoim rodzaju aromat.

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium