Asortyment Moje zakupy
 • Jak odkamienić ekspres do kawy?

  Jak odkamienić ekspres do kawy?

  Jeśli w Twoim domu lub miejscu pracy ekspres do kawy jest intensywnie użytkowany, koniecznie musisz pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego odkamienianie ekspresu do kawy jest aż tak istotne, mamy na to prostą odpowiedź — jeśli urządzenie jest brudne i zbiera się w nim kamień, kawa zaczyna mieć inny smak, czasami nieco kwaskowy, a sprzęt po pewnym czasie odmawia posłuszeństwa.

  Może się wydawać, że czyszczenie ekspresu zajmuje bardzo dużo czasu, jednak nic bardziej mylnego! Jeśli robisz to regularnie, nie musisz poświęcać na to długich godzin. Codzienne przecieranie obudowy, płukanie spieniacza do mleka czy nalewanie do zbiornika wyłącznie przefiltrowanej wody to drobnostki, które zajmują dosłownie chwilę. W przypadku, kiedy na ekspresie zapala się lampka oznaczająca konieczność użycia odkamieniacza, musimy włożyć w cały proces nieco więcej pracy. Nie wiesz, w jaki sposób wyczyścić swój ekspres z zalegającego kamienia i resztek zsiadłego mleka? Nasz artykuł z całą pewnością będzie dla Ciebie pomocny!

  Jak czyścić ekspres do kawy?

  Stare ekspresy przelewowe czy kolbowe nie mają wbudowanego systemu automatycznego czyszczenia, dlatego, jeśli jesteś posiadaczem takiego urządzenia, musisz sam określić, kiedy należy zadbać o jego konserwację. Najłatwiej jest ocenić, czy zbiornik na wodę wymaga odkamieniania, ponieważ na jego ściankach wyraźnie widać stopniowo osadzający się kamień. Wtedy najlepiej wyczyścić cały ekspres: obudowę przecieramy wilgotną szmatką, a do zbiornika na wodę wrzucamy specjalny preparat, który zalewamy wodą i czekamy kilka minut. Należy również oczyścić całą kolbę (w ekspresach kolbowych) z zalegających resztek kawy oraz spieniacz do mleka, jeśli taki posiadamy w zestawie.

  W przypadku nowoczesnych ekspresów automatycznych sprawa jest znacznie prostsza. Mnóstwo modeli ma zaprogramowaną funkcję samoczynnego odkamienia, a inne informują o konieczności odkamieniania ekspresu. Wtedy mamy stuprocentową pewność, że nadszedł czas na kompleksowe czyszczenie.

  Czym odkamienić ekspres do kawy?

  Jeśli już wiesz, kiedy powinieneś użyć odkamieniacza do ekspresu ciśnieniowego, nadszedł czas na zapoznanie się z preparatami, które Ci to umożliwią. Najpopularniejsze są tabletki do odkamieniania ekspresu, które rozpuszczają się w wodzie, tworząc zawiesinę usuwającą kamień.

  W sklepach znajdziesz również odkamieniacze w płynie, które są równie skuteczne, co kapsułki, ale dla niektórych osób dużo łatwiejsze w użyciu.

  Zachęcamy także do regularnego czyszczenia systemu spieniania mleka, ponieważ po każdym jego użyciu powstają złogi osadzające się na metalowych elementach. Są one trudne do usunięcia, dlatego wymagają użycia dedykowanych do tego produktów.

  Jaki odkamieniacz do ekspresu?

  Wahasz się pomiędzy tabletkami a płynem? Nie jesteś pewien, który preparat sprawdzi się lepiej? Producenci ekspresów do kawy zwykle szczegółowo opisują, jak odpowiednio odkamienić urządzenie oraz jakich produktów należy użyć. Np. ekspres do kawy Jura (m.in. Jura E8) możesz wyczyścić tabletkami do odkamieniania Jura, natomiast jak chcesz odkamienić ekspres Melitta, sprawdź w instrukcji lub na stronie producenta, co będzie lepszym rozwiązaniem, i koniecznie zastosuj sugerowany produkt.

  Profesjonalne ekspresy do kawy, które użytkowane są w lokalach gastronomicznych oraz kawiarniach, wymagają częstszego czyszczenia ze względu na dużą intensywność parzenia naparu. Wtedy należy sprawdzić, jakie produkty są dedykowane modelom, które posiadasz w swoim bistro bądź restauracji. Niektóre ekspresy ciśnieniowe należy odkamieniać tabletkami, inne zaś – płynem. Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz wyczyścić ekspres do kawy do biura jak najszybciej, użyj gotowego płynu.

  Tabletki do czyszczenia ekspresu - jak używać, aby były jak najbardziej skuteczne?

  Tabletki do odkamieniania ekspresów są proste w użyciu. Firmy mają obowiązek na każdym opakowaniu umieścić instrukcję obsługi, dlatego najłatwiej będzie trzymać się informacji od producenta.

  W przypadku ekspresów kolbowych należy umieścić zwilżoną tabletkę w kolbie, która rozpuści pozostałości zalegających, zmielonych ziaren czy oleju kawowego. Możesz również włożyć kapsułkę do pustego filtra, założyć kolbę i uruchomić urządzenie. Trzymając się tego sposobu, pozbędziesz się wszelkich osadów, grzybów oraz kamienia.

  Obsługa urządzeń automatycznych, takich jak ekspres do kawy Melitta, jest dużo mniej czasochłonne. Podobnie jak w przypadku modeli z serii Jura, odkamienianie przebiega naprawdę szybko (do kilkudziesięciu minut). Po pierwsze – otrzymujesz jasny komunikat mówiący o tym, że nadszedł czas na konserwację ekspresu. Po drugie – modele automatyczne mają najczęściej wbudowane funkcje odkamieniania i samoczyszczenia, dlatego wystarczy, że wrzucisz tabletkę do czyszczenia ekspresu do konkretnego zbiornika, po czym naciśniesz guzik rozpoczynający proces usuwania kamienia.

  Zalety regularnego czyszczenia ekspresów do kawy

  Jak wiadomo, czyszczenie sprzętów gospodarstwa domowego jest bardzo ważne, ponieważ najzwyczajniej w świecie wydłuża to ich żywotność i minimalizuje ryzyko tworzenia się usterek. Tak jest również w przypadku ekspresów do kawy. Bez względu to, czy masz w swojej kuchni ekspres przelewowy, kolbowy czy automatyczny, musisz go regularnie konserwować i odpowiednio o niego dbać. W każdym ekspresie należy wyczyścić obudowę wilgotną szmatką. Odradzamy przy tym mycie poszczególnych elementów w zmywarce, ponieważ mogą ulec zniszczeniu. Do odkamieniania używajmy dedykowanych produktów, takich jak tabletki do czyszczenia ekspresów i płyny usuwające osady. Czytajmy dokładnie instrukcje producentów i zwracajmy uwagę na to, czy preparaty umieszczamy we właściwym miejscu.

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium