Asortyment Moje zakupy
 • Kawa z mlekiem czy bez - jaka jest zdrowsza?

  Kawa z mlekiem czy bez - jaka jest zdrowsza?

  Kawa to popularny napój, wypijany codziennie przez miliony Polaków. Jej działanie pobudzające znane jest na całym świecie, jednak na temat kawy powstaje wiele teorii o jej szkodliwym wpływie na zdrowie. Warto więc zastanowić się nad tym, jaką kawę powinno się pić oraz, czy kawa może zaszkodzić. Wyjaśniamy, czy zdrowsza jest czarna kawa, czy kawa z mlekiem?

  Od czego zależy wpływ kawy na Twoje zdrowie?

  Wpływ kawy na Twoje zdrowie zależy m.in. od ilości wypijanej kawy w ciągu dnia. Większość produktów w nadmiarze szkodzi i kawa nie stanowi w tym wypadku żadnego wyjątku. Przyjmuje się, że dziennie można wypić maksymalnie 400 mg kofeiny, czyli równowartość ok. 4 filiżanek kawy.

  Wysokie spożycie kofeiny w ciągu dnia, przekraczające zalecenia, może skutkować pojawieniem się niepożądanych skutków ubocznych. Warto jednak mieć na uwadze, że kawa to nie jedyne źródło kofeiny w diecie. Co jeszcze warunkuje to, jak biała lub czarna kawa oddziałuje na organizm? Wpływ kawy zależy również od Twojego stanu zdrowia.

  Znaczenie ma to, czy chorujesz na jakieś schorzenia, jak się odżywiasz oraz jaki styl życia prowadzisz. Brak aktywności fizycznej, niewłaściwie zbilansowana dieta oraz permanentny stres w połączeniu z wypijaniem dużej ilości kawy dziennie mogą skutkować trudnościami z zasypianiem, niską jakością snu, nadpobudliwością czy bólami głowy. Pozostaje pytanie, czy ma znaczenie to, czy pijesz kawę z mlekiem, czy bez niego?

  Czy kawa z mlekiem szkodzi zdrowiu? Którą kawę wybrać?

  Zwolennicy obu kaw są w stanie przytoczyć liczne argumenty, potwierdzające to, że ich ulubiona kawa jest zdrowsza i oczywiście smaczniejsza. Jeśli chodzi o smak, to czy wybrać kawę z mlekiem, czy bez jest kwestią mocno indywidualną. Wybór konkretnego rodzaju zależy od Twoich preferencji smakowych. Z kolei określenie tego, czy kawa z mlekiem, czy czarna jest zdrowsza, jest możliwe za pomocą obiektywnych faktów.

  Warto więc określić na początku jak mleko wpływa na zawarte w kawie przeciwutleniacze, czyli ważne związki, które odpowiadają za wstrzymywanie lub opóźnianie procesów utleniania substancji, a w konsekwencji opóźnianie procesów starzenia. Badania potwierdzają, że mleko nie ma wpływu na ilość przeciwutleniaczy, które przedostają się do organizmu wraz z kawą, co oznacza, że obie kawy są równie zdrowe.

  Kolejna ważna kwestia to ilość kofeiny w kawie. Jeśli dziennie zaleca się wypijanie 4 filiżanek kawy, to czy dodanie do nich mleka sprawi, że będą miały one mniej kofeiny? Takie założenie wydaje się prawdziwe, ponieważ dodanie mleka do kawy sprawia, że jest ona słabsza. Badania potwierdzają jednak, że mleko w kawie nie wpływa na ilość kofeiny, a zwłaszcza na jej zmniejszenie. Oznacza to, że kawa z mlekiem pobudza tak samo, jak czarna kawa.

  Kiedy zdrowiu szkodzi kawa czarna, a kiedy kawa biała?

  Stan zdrowia ma duże znaczenie dla wpływu kawy na Twój organizm. W konkretnej sytuacji czarna kawa może być zdrowsza, a w innej biała. Dla przykładu, jeśli chorujesz na kamicę nerkową, nie powinieneś dostarczać do organizmu zbyt dużych ilości kwasu szczawiowego, ponieważ może on wywołać niepożądane skutki. W takiej sytuacji należy dostarczać do organizmu natomiast wapń i witaminę D.

  W kawie czarnej znajduje się wspomniany kwas, dlatego dla zrównoważenia jego działania, zaleca się dodanie do napoju mleka, w którym znaleźć można wapń. Jeśli chodzi o różnice kawa z mlekiem, a bez niego, to kawa czarna jest zdrowsza pod tym względem, że zawiera więcej kwasu chlorogenowego, czyli w skrócie CGA. Kwas ten wykazuje działanie glikolityczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające, a do tego uwrażliwiające na insulinę.

  Równoważy on wpływ kawy na zmniejszanie wrażliwości organizmu na insulinę oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Mleko w kawie zmniejsza skuteczność działania tego kwasu, poprzez wiązanie go ze swoimi białkami. Dlatego mając na uwadze takie właściwości tego napoju, lepiej napić się aromatycznej czarnej kawy.

  Którą kawę wybrać - czarną, czy z mlekiem?

  Jeśli chcesz wiedzieć, czy kawa z mlekiem jest zdrowa, czy lepiej wybrać kawę czarną, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jak już wspominaliśmy, to jaką kawę wybierzesz, zależy od Twojego stanu zdrowia, a także preferencji. Jeśli jesteś na diecie, lepszym wyborem będzie kawa czarna, która ma po prostu mniej kalorii.

  Kawa z mlekiem ma ich więcej oczywiście ze względu na mleko, które jest także źródłem tłuszczy. Jeśli więc chcesz pić białą kawę na diecie, zdecydowanie zrezygnuj z cukru i wybierz niskoprocentową odmianę mleka. Czarna kawa sprawdzi się natomiast wtedy, kiedy będziesz chciał uzyskać szybki zastrzyk energii.

  Choć zarówno kawa z mlekiem, jak i czarna mają taką samą ilość kofeiny, nie oznacza to, że pobudzają w takim samym stopniu. Szybciej pobudza kawa czarna, ponieważ organizm znacznie łatwiej i sprawniej pobiera kofeinę, jeśli w kawie nie ma mleka. Co więcej, kawa czarna odczytywana jest przez organizm jako mocniejsza, na co wpływ ma jej gorzki smak.

  Kawa z ekspresu - czy jest zdrowa?

  Czarną kawę i z mlekiem możesz przygotować na wiele różnych sposobów, wybierając taki rodzaj parzenia i sposób podania, który zagwarantuje najlepsze doznania smakowe. Odpowiednie przygotowanie kawy ma jednak znaczenie także dla jej właściwości. Prawidłowo przyrządzona kawa poprawia mikrokrążenie i pracę serca oraz zmniejsza ryzyko depresji.

  Wpływa także pozytywnie na pracę wątroby i trawienie oraz oczywiście daje potężny zastrzyk energii. Zalety te kawa zawdzięcza m.in. zawartości polifenoli, kwasu chlorogenowego czy związków diterpenowych, które są w niej zawarte. Niemniej jednak związki te podczas parzenia muszą przedostać się do filiżanki kawy, aby mogły wpłynąć pozytywnie na kondycję organizmu. Dlatego znaczenie ma metoda parzenia, którą wybierzesz.

  Najlepszym rozwiązaniem jest zaparzenie kawy z wykorzystaniem ekspresu ciśnieniowego, ponieważ do filiżanki przedostaje się najmniej szkodliwych substancji i najwięcej prozdrowotnych związków. Wynika to z odpowiednich parametrów parzenia, małego przedziału czasowego między mieleniem, a parzeniem oraz krótkiego czasu kontaktu świeżo zmielonych ziaren kawy z wodą. Biała lub czarna kawa z ekspresu ciśnieniowego jest zdecydowanie najzdrowsza, a do tego ma najwięcej aromatu i smaku.

  Jaki ekspres do kawy wybrać, aby pić zdrową, smaczną i aromatyczną kawę?

  Aby zapewnić sobie świetne doznania smakowe i wygodę przyrządzenia zdrowej kawy, wybierz nowoczesne ekspresy ciśnieniowe o wysokiej funkcjonalności. W praktyce większego znaczenia nie ma to, czy pijesz kawę z mlekiem, czy bez.

  Kluczowe jest natomiast wybranie wysokiej jakości kawy i dobrego ekspresu, który zadba o odpowiednie parametry przygotowania napoju. Polecamy stylowy i funkcjonalny ekspres Jura Z10 z inteligentnym młynkiem P.R.G., dopasowującym grubość mielenia kawy do przyrządzanego napoju.

  Na uwagę zasługuje także ekspres ciśnieniowy E8, oferujący proces ekstrakcji pulsacyjnej, idealnie zoptymalizowany w przypadku małych kaw. Dobrą propozycją jest także ekspres z serii WE8, z którym przygotujesz aż 16 dopracowanych, aromatycznych kaw.

  do góry
  Sklep jest w trybie podglądu
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper Premium